Dlaczego warto słuchać audiobooków

Jeszcze parę lat temu Audiobooki książki online pełniły marginalną rolę na rynku wydawniczym. Dzisiaj coraz więcej zwolenników klasycznych wydań książkowych zaczyna przekonywać się do ich wersji audio. Jakie są zalety wynikające ze słuchania audiobooków? I czy jest to forma poznawania opowieści, która zastąpi słowo pisane? 

Nie rewolucja, a ewolucja

Audiobooki może i nie zadowolą wszystkich, ale na pewno sprawdzą się jako alternatywa dla książek fizycznych. W jakich przypadkach? Przede wszystkim u starszych osób lub tych, które mają problem ze wzrokiem, a zbyt długie czytanie nie jest dla nich bezpieczne. To jednak nie wszystko. Audiobooki nic nie ważą i zabierzemy je ze sobą wszędzie w naszej wirtualnej biblioteczce. Wiele księgarni posiada swoje aplikacje, w których wykupimy miesięczny abonament. Ten da nam dostęp do ogromnej bazy danych z popularnymi e-bookami oraz audiobookami. 

Stare i nowe utwory

Coraz większa popularność audiobooków sprawia, że powiększa się i ich baza. Obecnie pośród najchętniej wybieranych tytułów znajdziemy nie tylko znane kryminały i powieści sensacyjne, ale i klasykę literatury pięknej. Zróżnicowana biblioteka audiobooków zachęca czytelników do wypróbowania tej formy poznawania fikcyjnych i rzeczywistych opowieści. Warto też wspomnieć o rozwijaniu słuchowisk. Te różnią się od audiobooków tym, że odbiorca słyszy nie tylko głos lektora lub kilku lektorów, ale do tego dochodzą dźwięki związane z akcją oraz otoczeniem, w którym znajdują się bohaterowie. Takie podejście zwiększa wczuwanie się słuchacza w historię, co przekłada się na jego lepsze wrażenia. 

Kilka powodów, dla których warto słuchać audiobooków:

– słuchając ich, można wykonywać inne czynności,

– mogą nam towarzyszyć w podróży, na spacerze czy podczas sprzątania,

– ułatwiają relaks i zapewniają odpoczynek,

– pobudzają wyobraźnię do działania,

– poza funkcjami relaksacyjnymi ułatwiają zasypanie,

– dobrze dobrani lektorzy zwiększają klimat powieści.