Wybieram audiobooki

Przyjęło się, że książki się czyta. Przewracamy stronę po stronie i zapoznajemy się z opisaną przez pisarza historią. Jednak kiedyś książki nie tylko czytano sobie, ale i innym, w szczególności dzieciom, które nie potrafiły jeszcze czytać. Dziś ten zwyczaj przestaje powoli obowiązywać, mamy w końcu ogrom bajek, które możemy dziecku włączyć przed snem. Zwyczaj słuchania książek jednak pozostał. Nie słuchamy ich jednak na żywo, a przeczytanych i nagranych wcześniej. Mowa oczywiście o audiobookach, których słuchać możemy na telefonie czy innym urządzeniu przenośnym. Audiobooki mają kilka podstawowych zalet, dla których warto je wybierać.

Audiobooki i ich zalety

Po audiobooki sięgają głównie osoby, które czytają sporo książek i chcą poznawać jeszcze więcej historii. Nawet gdy zawsze ma się książkę ze sobą, nie zawsze można ją swobodnie wyciągnąć i czytać. Można natomiast włożyć słuchawki i puścić audiobook. Ta opcja sprawdza się przede wszystkim podczas długich spacerów. Możemy zażywać zdrowej dawki ruchu, zaczerpnąć świeżego powietrza i jednocześnie poznawać świetną historię. Audiobooki równie dobrze sprawdzają się podczas robienia sporych zakupów czy podróży w zatłoczonej komunikacji miejskiej, gdy nie sposób wyciągnąć książkę i skupić się na jej lekturze.

Po jakie książki warto sięgać w formie audiobooków?

Czy każda książka nadaje się do tego, by słuchać jej w formie audiobooka? Niekoniecznie. Najlepiej słucha się prostych historii, które angażują i trzymają w napięciu. Idealnie nadadzą się w tym celu thrillery bądź też angażujące kryminały. Lepiej natomiast poznawać poprzez czytanie takie historie, które pisane są w wyjątkowym stylu. Zdarzają się książki stojące przede wszystkim klimatem i emocjami, które w nas wzbudzają. W takich przypadkach dobrze czyta się je z ołówkiem i zestawem zakładek w ręku. Słuchając ich przy wykonywaniu codziennych czynności, możemy sporo stracić. By audiobooka dobrze się słuchało, musi być on czytany przez kogoś dobrze dobranego, kogoś o odpowiednim głosie.